+90 (850) 888 75 96
info@bdknetonline.com

Yaşam Koçluğu Eğitimi Nedir?

Eğitmen Adı Yönetici Kategori Haberler 1 Jul 2021

Koçluğu Eğitimi


Yaşam koçu, kişilerin yaşam kalitelerini arttırabilmek için danıştıkları kişilere verilen bir isimdir. Öncelikle, yaşam koçları bireyin kendi tanıması, kendisinin farkına varabilmesi amacı taşırlar. Bireylerin kişisel, mesleki potansiyelini arttırabilmek, yaratıcılığını keşfedebilmek için kişiye rehberlik eden kişiler, yaşam koçu olarak görev yapmaktadır. İnsanlara rehberlik etmek son derece önemli ve kolay olmayan bir iştir. Bu nedenle yaşam koçluğu eğitimi alınması ve eğitim alındıktan sonra görev yapılması gerekir. Bunlara ek olarak yaşam koçluğu eğitimi almış ve uzmanlaşmış kişiler birer psikolog değildir. Bu yazımızda sizlere 4 maddede yaşam koçluğu eğitimini anlatacağız.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Nedir?

Genel olarak yaşam koçları hakkında bilinen yanlış bir algı vardır. Yaşam koçları hakkında bilinen psikolog algısı kesinlikle yanlıştır. Yaşam koçları bireylerin hayatlarına müdahalede bulunamaz, hayatındaki sorunların akışına karışıp yön veremez ve kişilerin seçimlerini kesinlikle etkileyemez. Yaşam koçları, sadece kişilere doğru sorular sorarak kişinin kendisinde farkına varamadığı tarafları görmesini ve bunları anlamlandırabilmesini sağlamayı amaçlar. Ve tüm bu amaçları sonuçlandırmak için yaşam koçluğu eğitimi almak gerekir. Bireyler bu eğitim sayesinde kişilere yardımcı olabilir ve onları hayat yolculuğunda destekleyebilirler. Yaşam koçluğu eğitimi alacak kişilerin öncelikle bu alanda uluslararası yeterliliklere sahip eğitimler alması son derece önemlidir.


Yaşam Koçluğu Eğitimi Kimler İçindir?

Yaşam koçluğu eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle insanlarla yakın ilişkiler kurmayı ve insanları sevmelidirler. Sonrasında insanların sorunları dinleyerek onlara yardımcı olabilmeyi seven kişiler olmalıdırlar. Tabi ki kişisel özelliklerin yanı sıra yaşam koçluğu eğitimini almış olmaları ve yeterli donanıma sahip olmaları gerekir. Ayrıca bu kişilerin sürekli kendini geliştirme isteğinde olmaları ve bu konuda düzenli çalışmalar yapmaları gereklidir. Yaşam koçu olmak isteyen kişilerin gelişime ve değişime açık olmaları gerekir.


Yaşam Koçluğu Eğitiminin İçeriği

Yaşam koçları, kişilerin iş hayatını, aile ve sosyal ilişkilerini inceleyerek, kişilere yardımcı olmayı hedefleyen kişilerdir. Yaşam koçluğu eğitiminde, koçluk tanımı ve önemi vurgulanır. Kişi ile kurulabilecek iletişim yolları, kişide güven oluşturabilme, bireyleri harekete geçirebilme, kişilik tespiti, koçluk görüşmelerinin ayrıntıları ve koçluk esnasında kullanılabilecek tüm yöntemler eğitim sürecinde öğretilir.

Yaşam Koçluğu İş İmkânları Nelerdir?


Yaşam koçluğu kişilerin yapmak istediği ya da ulaşmak istediği hedefler doğrultusunda çeşitli yollar göstererek, bireyleri hedeflerine ulaştırmayı sağlar. Yaşam koçları geniş iş imkânlarına sahiptirler. Özellikle son zamanlarda bu görev oldukça popüler hale gelmiştir. Yaşam koçlarının psikolog olmadığını, bu konuda yanlış bir algının var olduğundan bahsetmiştik. Bu konuda yaşam koçlarının yaptıkları işin farkında olmaları ve kişide psikolojik bir problemin var olduğu düşüncesine kapılırlarsa bu konudaki uzmanlara yönlendirmeleri gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere yaşam koçluğu eğitimi hakkında detaylı bilgiler verdik. 4 maddede yaşam koçluğu eğitimini sizlere aktardık. Yaşam Koçluğu Eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ya da "kurslarımız" sayfamızdan eğitime kaydolabilirsiniz.

Yorumlar (0)